Tony Halik - właściwie Mieczysław Sędzimir Antoni Halik. Urodził się 24 stycznia 1921 w Toruniu, a zmarł 23 maja 1998 w Warszawie. Polski podróżnik, dziennikarz, pisarz, operator filmowy, fotograf, autor programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej. Jego wielką pasją i sensem życia były podróże do najbardziej egzotycznych zakątków świata. Nie było dla niego rzeczy niemożliwych, był człowiekiem niezwykle odważnym i wyjątkowym.
Najsłynniejszą podróż odbył z żoną Pierrette jeepem z Ziemi Ognistej na Alaskę. Rozpoczęła się ona w 1957 roku i trwała 1536 dni. Przemierzyli wtedy 182 624 km (ponad czterokrotna długość równika Ziemi) i wydali ponad 80 tysięcy dolarów. Zwiedzili wówczas 21 krajów, przekroczyli 140 rzek i bagien, wybudowali 14 mostów i zmienili 8 kompletów opon. Najwyżej dotarli na 5200 m n.p.m., podróżowali w temperaturach od –50 do +60 °C.
Przez ponad dwadzieścia lat prowadził z żoną – Elżbietą Dzikowską programy dla TVP: Tam, gdzie pieprz rośnie, Tam, gdzie rośnie wanilia, Tam, gdzie kwitną migdały, Tam, gdzie pachnie eukaliptus oraz Pieprz i wanilia. Zrealizował około czterystu filmów dokumentalnych. Napisał trzynaście książek, wiele artykułów do gazet oraz współtworzył komputerową Encyklopedię Świata.
Informacje na temat najważniejszych podróży, które odbył Tony Halik:
1935 – jako 14-letni gimnazjalista zbuntował się przeciw ojcu i wraz z flisakami popłynął Wisłą z Płocka do granicy Wolnego Miasta Gdańska.
1952 – pierwsza ekspedycja po Amazonii, podczas której odkrytą jaskinię nazwał Jaskinią Orła Białego.
1957-1962 – najsłynniejsza podróż z Ziemi Ognistej na Alaskę.
1976 – wraz z Elżbietą Dzikowską i Edmundo Guillenem wyruszył do Vilcabamby w Peru. Była to pierwsza ekspedycja, która dostarczyła dowody potwierdzające, że to właśnie miejsce jest legendarną stolicą Inków.
1987-1988 – rejs dookoła świata na pokładzie polskiego żaglowca „Dar Młodzieży”.
06.03.1988 o godzinie 07:15 czasu statkowego opłynął Przylądek Horn.
Ciekawostki o Tonym Haliku:
- był poliglotą, rozmawiał po hiszpańsku, angielsku, francusku, portugalsku, włosku, rosyjsku i niemiecku. Znał też kilka języków indiańskich,
- podczas jednej z wypraw urodził się jego syn Ozana. Otrzymał imię na cześć Indianina, który uratował Halikowi życie podczas walki dwóch zwaśnionych plemion,
- jest patronem czternastu szkół w Polsce,
- w Chałupach i Pucku odbywają się doroczne regaty łodzi kaszubskich jego imienia,
- od 2010 w Obornikach Śląskich odbywa się „Festiwal Kultur Świata im. Tony’ego Halika”, którego celem jest przybliżanie widzom interesujących obrazów codziennego
i niecodziennego życia mieszkańców różnych zakątków świata.
W książce „Moja wielka przygoda” Tony Halik wyznał:
„Odkryłem wówczas, że nie jestem sam, ponieważ poprzez moje relacje otwierają się nowe drogi, które z ciekawością przemierzają tysiące czytelników, telewidzów i radiosłuchaczy na świecie. Wszyscy oni znajdowali się blisko mnie w najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych chwilach życia. Myśląc o nich zdobywałem się na odwagę, by niemożliwe uczynić możliwym”.