Obszar nr 1
Scenariusz zajęć wychowania fizycznego
Klasa : III
Temat : Ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem ławeczek gimnastycznych.
Cele zajęć :
Uczeń:- wykonuje ćwiczenia gimnastyczne
- ćwiczy zgodnie z poleceniami nauczyciela
- wykonuje ćwiczenia z przyborami
- wie, jak należy zachować się w sytuacji zwycięstwa i porażki
- umie pracować indywidualnie i zespołowo.
Formy :
•Indywidualna,
•Zespołowa.
Metody :
•Problemowa;
•Zabawowo-naśladowcza.
Środki dydaktyczne :
• woreczki,
• ławeczki gimnastyczne
• obręcze
• tyczki stojące.
Przebieg zajęć :
I. Część wstępna.
Zbiórka, sprawdzenie gotowości do zajęć, powitanie, podanie zadań. Omówienie zasad bezpiecznej zabawy.II. Rozgrzewka- przygotowanie organizmu do realizacji zadań ruchowych.
III. Część główna zajęć.
- Zabawa ożywiająca „Pieski na spacer, pieski do domu”. Dzieci „pieski” układają woreczki na podłożu. Woreczki to „psie budy”. Jedno
z dzieci „piesek” nie ma własnej budy (woreczka0. Na hasło nauczyciela „Pieski na spacer” dzieci w pozycji na czworakach swobodnie przemieszczają się po wyznaczonym obszarze. Na hasło „Pieski do domu” dzieci zajmują miejsca przy najbliższych woreczkach. - Ćwiczenia kształtujące z woreczkami.
- marsz dookoła sali z woreczkami,
- dowolne podrzuty i chwyty woreczka,
- postawa – rzut woreczka w górę nad głową, siad skrzyżny, złapanie woreczka w ręce,
- w staniu na jednej nodze – podrzucanie woreczka pod kolanem wzniesionej nogi, chwyt woreczka oburącz,
- w staniu, woreczek położony na dowolnej stopie – wymach nogi w przód z równoczesnym podrzuceniem woreczka stopą, chwyt woreczka oburącz,
- w przysiadzie podpartym, woreczek położony na głowie – przejście do leżenia
przodem, powrót do pozycji wyjściowej.
3. Ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem ławeczek.
Ćwiczący podzieleni na 4 zespoły. Ćwiczenia wykonywane kolejno przez poszczególnych członków zespołu.
- stanie bokiem do ławeczki – skłon w przód, chwyt oburącz za jej brzegi, skok kuczny na przyrząd, zeskok na przeciwna stronę,
- przeskoki zawrotne przez ławeczkę,
- w leżeniu przodem – podciąganie się na ławeczce z pomocą rąk,
- przejście równoważne po ławeczce z woreczkiem na głowie.
4. Zabawa o charakterze równoważnym Przejście przez most”.
Uczestnicy zabawy podzieleni na 4 równoliczne zespoły. Każdy zespół ustawiony w dwóch rzędach po obu stronach ławeczki (przy krótkich krawędziach). Na hasło nauczyciela „Most” – pierwsi wchodzą na ławeczkę. Na środku ławeczki zawodnicy mijają się, przytrzymując się wzajemnie.
5. Rywalizacja na torze przeszkód.
Uczestnicy zabawy podzieleni na 4 równoliczne zespoły, ustawieni w rzędach za linią startu. Nauczyciel ustawia tor przeszkód: 2 tyczki stojące, 3 obręcze ułożone między tyczkami i 3 woreczki dla każdego zespołu. Zadaniem każdego zespołu jest precyzyjne umieszczenie woreczków w obręczach i zebrania ich w drodze powrotnej, a jednocześnie szybkiego pokonania toru przeszkód.
5. Ćwiczenia uspokajające z elementami postępowania korekcyjnego.
Zabawa „Bezpieczny woreczek”.
Dzieci otrzymują od nauczyciela po jednym woreczku, kładą go sobie na głowę i dowolnie poruszają się po Sali we wspięciu na palcach. Na sygnał nauczyciela każdy stara się jak najszybciej usiąść w pozycji skorygowanej, w siadzie skrzyżnym ze „skrzydełkami”. Ten, kto wykona ćwiczenie jako ostatni, lub ten, komu spadnie woreczek z głowy, oddaje woreczek nauczycielowi i siada na ławeczce.
6. Zbiórka. Podsumowanie zajęcia. Pożegnanie.
Scenariusz zajęć wychowania fizycznego
Klasa : II
Temat : Ćwiczenia z omijaniem i pokonywaniem przeszkód.
Cele zajęć :
Uczeń
•zwinnie porusza się między przeszkodami,
•umie naśladować rożne czynności,
•pokonuje niskie przeszkody przeskokami jednonóż i obunóż,
•stosuje się do reguł zabaw i poleceń prowadzącego,
•umie pracować indywidualnie i zespołowo.
Formy :
•Indywidualna,
•Zespołowa.
Metody :
•Problemowa;
•Zabawowo- naśladowcza.
Środki dydaktyczne :
•Woreczki,
•skakanki
•Ławeczki,
•ringo
•Tyczki stojące.
Przebieg zajęć :
1. Czynności porządkowo- organizacyjne:
Przygotowanie dzieci do zajęć ruchowych, zbiórka, przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zespołowych i zasad bezpiecznego pokonywania przeszkód.
2. Rozgrzewka- przygotowanie organizmu do realizacji zadań ruchowych:
- zabawa ożywiająca - berek
•Krążenia:
-tułowiem (dzieci naśladują tykanie zegarów),
-ramionami (dzieci w powietrzu rysują małe i duże kółeczka),
-biodrami (dzieci naśladują kręcenie hula-hop).
•Przysiady- każde dziecko wykonuje 10 przysiadów we własnym tempie.
•Ćwiczenia skoczne (na znak nauczyciela dzieci naśladują odbijające się małe i duże piłeczki).
•Leżenie na plecach:
-rowerek (dzieci naśladują jazdę na rowerze wykonując duże i powolne krążenia – jazda na rowerze pod górkę- i małe, szybkie krążenia- jazda na rowerze z górki),
-nożyce w poziomi i pionie.
•Biegi:
-uczniowie w wyznaczonym miejscu wykonują biegi- pierwszy z kolanami uniesionymi do góry, drugi- bieg z uderzeniem pięt o pośladki.
•Slalom w kółku:
-uczniowie zostają podzieleni na dwie grupy i tworzą dwa oddzielne koła. Jedna z osób w każdym kole dostaje woreczek i biegnie z nim slalomem pomiędzy dziećmi po obwodzie swojego koła. Gdy zakończy swój bieg, woreczek przekazuje następnej osobie. Zabawa trwa do momentu aż wszystkie dzieci przebiegną slalom.
3. Głowna część zajęć:
•Ustawienie toru z przeszkodami – uczniowie indywidualnie pokonują tor z przeszkodami:
-przeciąganie po ławeczce- uczniowie przodem na brzuchu wykonują przeciąganie po ławeczce podciągając się tylko rękoma,
-skakanki - dzieci wykonują kilkukrotne ćwiczenie ze skakanką
•Wyścigi rzędów- uczniowie zostają podzieleni na trzy grupy i wykonują kolejne zadania.Zwycięża drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów.
-skoki jednonóż nad przeszkodą- uczniowie przeskakują woreczki na jednej nodze pokonując odpowiedni dystans,
-równoważnia po ławeczce- każdy kolejny zawodnik przechodzi po ławeczce, a drogę powrotną biegnie,
-slalom między pachołkami,
-podliczenie punktacji i wyróżnienie zwycięskiej drużyny,- dzieci stoją w kole i rzucają do siebie ringo.
4. Zakończenie
•Ćwiczenia oddechowe- dzieci leżąc na plecach wdech powietrza wykonują nosem i wydech- ustami, unosząc przy tym ręce do góry i opuszczając je.
•Masażyk relaksacyjny- uczniowie dobierają się parami i wykonują masaż przy odpowiedniej instrukcji nauczyciela:
IDZIE PANI, WIETRZYK WIEJE
Idzie pani tup tup tup,
dziadek z laską stuk stuk stuk,
skacze dziecko hop hop hop,
żaba robi długi skok.
Wietrzyk wieje fiut fiut fiut,
kropi deszczyk chlup chlup chlup,
a grad w szyby łup łup łup.
Świeci słonko, wieje wietrzyk, pada deszczyk
czujesz dreszczyk?
•Zbiórka uczniów. Pożegnanie.