• Plan pracy biblioteki szkolnej

• I. PRACA PEDAGOGICZNA:

1. Udostępnianie zbiorów biblioteki szkolnej: doradztwo w wyborach czytelniczych.

2. Udzielanie informacji bibliotecznych i bibliograficznych użytkownikom biblioteki.

3. Organizowanie konkursów szkolnych promujących czytelnictwo oraz popularyzowanie udziału w konkursach
          o szerszym zasięgu.

4. Rozwijanie kultury czytelniczej uczniów: lekcje biblioteczne, indywidualne rozmowy z uczniami na temat przeczytanych książek.

5. Kształtowanie zainteresowań czytelniczych uczniów i zachęcanie ich do czytania poprzez organizowanie imprez
          i akcji promujących czytelnictwo oraz poprzez przygotowywanie gazetek bibliotecznych.

6. Udział w ogólnopolskiej akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" - organizowanie spotkań głośnego czytania.

7. Praca z uczniami działającymi na rzecz biblioteki, współpraca z samorządem uczniowskim.

8. Współpraca z nauczycielami, rodzicami i innymi bibliotekami w zakresie popularyzacji czytelnictwa.

9. Wykorzystywanie narzędzi multimedialnych i informatycznych w procesie dydaktyczno-wychowawczym szkoły.

10. Doskonalenie zawodowe, podnoszenie kwalifikacji, samokształcenie.

II. PRACA BIBLIOTECZNO-TECHNICZNA:

1. Opracowanie rocznego planu pracy biblioteki.

2. Opracowanie sprawozdania z pracy biblioteki szkolnej.

3. Aktualizacja kart uczniom klas II-VIII i założenie kart nowym uczniom klasy I.

4. Aktualizacja spisu lektur dla klas I-VIII.

5. Prace porządkowe w bibliotece.

6. Konserwacja i naprawa uszkodzonych książek i podręczników.

7. Prowadzenie statystyki czytelniczej: dziennej i miesięcznej.

8. Konsultacje z uczniami i z nauczycielami przy zakupach do biblioteki.

9. Uzupełnianie księgozbioru: zakup i opracowanie biblioteczne nowych książek.

10. Pozyskiwanie książek w ramach darów.

11. Selekcja zbiorów bibliotecznych i podręczników.

12. Prowadzenie dokumentacji pracy biblioteki.

13. Organizacja udostępniania zbiorów bibliotecznych, prowadzenie ksiąg inwentarzowych oraz opracowanie formalne zbiorów.

14. Wprowadzanie księgozbioru do programu bibliotecznego "Biały Kruk" oraz aktualizacja danych w programie.

15. Prowadzenie kroniki szkolnej.

16. Promowanie działań biblioteki szkolnej na stronie internetowej szkoły oraz na szkolnym facebooku.

17. Dbanie o wystrój i estetykę pomieszczenia.

18. Zakup książek na nagrody na koniec roku szkolnego dla najlepszych uczniów.

19. Opracowanie biblioteczne podręczników i prowadzenie dokumentacji darmowych podręczników.

20. Wydawanie podręczników i ćwiczeń oraz przyjmowanie podręczników.

21. Ubytkowanie podręczników.