• Regulamin korzystania z szafek szkolnych

1. Postanowienia ogólne
          1. Niniejszy Regulamin korzystania z szafek  skrytkowo – odzieżowych określa szczegółowe zasady oraz organizację użytkowania szafek przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Tony Halika we Wrzącej Wielkiej.
          2. Szafki stanowią własność szkoły.
          3. Uczeń nabywa prawo do korzystania z przydzielonej szafki jedynie w czasie nauki w szkole.
          4. Na każdej szafce  znajduje się numer szafki , który przypisany jest do danego ucznia.
          5. Każda szafka posiada dwa klucze do użytku uczniów. Jeden z nich znajduje się u wychowawcy klasy.
          6. Nie wolno samodzielnie dorabiać kluczy do szafek.
          7. Szafki wpisane są do księgi inwentarzowej i podlegają okresowemu spisowi z natury, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
          8. Pracownicy szkoły maja prawo zwracać uwagę na wszelkie przejawy nieprawidłowości w zakresie dysponowania, użytkowania szafek szkolnych.
          9. Szkoła prowadzi dla celów rozliczeniowych ewidencję korzystania z szafek. Ewidencja przechowywana jest           w gabinecie dyrektora.
          10. Dostęp do ewidencji użytkowania szafek ma Rada Rodziców, Dyrekcja Szkoły i wskazani przez Dyrektora Szkoły pracownicy administracji.

1. Obowiązki szkoły
          1. Szkoła zapewnia przydział szafki , konserwację i naprawę szafek.
          2. Wychowawcy klas tworzą listę uczniów z przydzielonymi numerami szafek i przekazują ją do 15 września dyrektorowi szkoły lub wyznaczonemu pracownikowi.

1. Zadania i obowiązki użytkowników szafek.
          1. Szafki szkolne mają służyć uczniom do przechowywania ubrań, książek, pomocy naukowych oraz innych przedmiotów związanych z funkcjonowaniem ucznia na terenie szkoły.
          2. Użytkownik szafki ponosi odpowiedzialność za jej zawartość.
          3. Uczeń, który otrzymał szafkę szkolną powinien zadbać o jej należyte użytkowanie i poszanowanie.
          4. Niedopuszczalne jest przechowywanie w szafkach szkolnych jakichkolwiek substancji chemicznych lub biologicznych mogących stwarzać zagrożenie dla społeczności szkoły.
          5. Kategorycznie zabrania się przechowywania w szafkach alkoholu, wyrobów  tytoniowych, środków odurzających oraz środków i przedmiotów uważanych za niebezpieczne.
          6. Uczeń powinien przechowywać w szafce swoje rzeczy w taki sposób, aby zachować zasady higieny                          i bezpieczeństwa.
          7. W szafkach nie należy przechowywać rzeczy wartościowych, za utratę których szkoła nie ponosi odpowiedzialności.
          8. Zabrania się dokonywania wewnątrz i na zewnątrz szafki napisów, rysunków oraz innych działań mających skutek trwały.
          9. Uczeń nie może zamieniać się na szafki z innymi użytkownikami szafek.
          10. Ewentualne kradzieże mienia oraz wszelkie uszkodzenia i usterki szafki uczeń powinien zgłosić   do wychowawcy lub do konserwatora.
          11. Pod koniec roku szkolnego użytkownik szafki zobowiązany jest do opróżnienia szafki ze wszystkich znajdujących się tam przedmiotów i oddania klucza w depozyt.

1.  Klucze i zasady ich użytkowania
          1. Każdy zamek posiada dwa klucze do użytku uczniów, jeden z nich znajduje się u wychowawcy.
          2. Wychowawca sporządza listę uczniów z imieniem i nazwiskiem ucznia oraz numerem szafki.
          3. Uczeń otrzymuje klucz do szafki po zapoznaniu się z niniejszym regulaminem i pisemną akceptację jego zapisów .
          4. Uczeń zwraca klucz przed zakończeniem roku szkolnego na ręce wychowawcy.
          5. Uczniowie kontynuujący naukę w szkole ponownie otrzymają klucz po rozpoczęciu nauki  w nowym roku szkolnym.
          6. Uczniowie, którzy w danym roku kończą naukę w szkole zobowiązani są do zwrotu klucza najpóźniej w ostatnim tygodniu danego roku szkolnego. Uczniowie, którzy nie zwrócą klucza będą obciążeni kosztem wymiany wkładki.
          7. Uczniowie przenoszący się do innej szkoły zwracają klucz przed odebraniem dokumentów.
          8. W przypadku zagubienia klucza lub jego uszkodzenia uczeń ponosi koszt dorobienia klucza lub wymiany wkładki.
          9. Zabrania się dorabiania klucza we  własnym zakresie. Jeżeli jednak do tego dojdzie, wtedy uczeń będzie obciążony kosztem wymiany wkładki.
          10. Uczeń zabezpiecza swoje mienie poprzez prawidłowe zamykanie szafki, nie pozostawianie klucza w zamku oraz nieudostępnianie go innym osobom.

1. Przypadki szczególne
          1. W przypadku kiedy znany jest sprawca zniszczenia szafki szkolnej, ponosi on całkowite koszty związane z naprawą lub zakupem nowej szafki.
          2. Postępowanie wyjaśniające w przypadkach szczególnych prowadzi Dyrektor Szkoły.
          3. W przypadku podejrzenia ucznia o posiadanie substancji odurzających, narkotyków oraz alkoholu Dyrektor ma prawo do komisyjnego otwarcia i wglądu do szafki. W takim przypadku sporządzany jest pisemny protokół.
          4. W przypadku użytkowania szafki przez więcej niż jedną osobę szkoła nie ponosi odpowiedzialności za sposób  rozliczania się miedzy użytkownikami szafki. Dla Szkoły użytkownikiem jest ta osoba (osoby), której/ którym przydzielono szafkę. W sytuacji użytkowania szafki przez więcej osób użytkownik ponosi odpowiedzialność za sposób użytkowania szafki i za rozliczenia ze szkołą .

1. Postanowienia końcowe
          1. Regulamin wchodzi w życie po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców i podpisaniu przez Dyrektora Szkoły  i przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego.
          2. Wszyscy uczniowie szkoły zobowiązani są znać, przestrzegać i stosować postanowienia niniejszego Regulaminu.
          3. W przypadku nieprzestrzegania postanowień regulaminu konsekwencje wobec uczniów wyciąga Dyrektor Szkoły zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
          4. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego oraz przepisy oświatowe.