• PROGRAM SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

PROGRAM:  SZKOŁA  PROMUJĄCA  ZDROWIE

WE WRZĄCEJ WIELKIEJ

Nasza szkoła już od początków swego istnienia podejmuje działania promujące zdrowie. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu nauczania i wychowania  szkoły. Mamy wspaniały program profilaktyki.  Uczestniczymy w wielu programach , projektach i kampaniach promujących zdrowy styl życia. Działania te idealnie komponują się z siecią szkół promujących zdrowie , dlatego projekt ten wydał nam się idealnym kluczem dla kontynuacji naszej pracy.

Głównym celem programu jest  stworzenie szkoły zdrowej, bezpiecznej i przyjaznej, zapewniającej wszechstronny rozwój całej społeczności szkolnej i promującej zdrowy styl życia, poprzez szerzenie oświaty zdrowotnej  i podejmowanie działań dla zdrowia.

Dbałość o zdrowie ucznia, to jedno z zasadniczych zadań szkoły dążącej do pełnego  i wszechstronnego rozwoju swoich wychowanków. Przekazując dzieciom wiedzę o zdrowiu, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, możemy ułatwić im zdrowy styl życia, nauki i pracy.

Przez promocję zdrowia rozumiemy:

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ:

- rajdy rowerowe  i piesze,

- wycieczki krajoznawcze,

- wyjazdy do Szkółki Leśnej

- Dzień Drzewa, obsadzenie terenów wokół szkoły

- basen - lekcje pływania,

- gimnastyka korekcyjno - kompensacyjna,

- zajęcia taneczne,

- wyjazdy Zielona Szkoła

- wiosenne rajdy klasowe „Podchody” ,

- turniej wiosenny międzyklasowy „Wiosna, cieplejszy wieje wiatr!!!”

- Festyn Rodzinny "Dzień Dziecka, Dzień Matki i Dzień Sportu"

- szkolne, gminne, rejonowe rozgrywki sportowe

ODŻYWIANIE

- " Owoce w szkole" - klasy I-III,

- „Mleko w szkole"

- gazetka szkolna "Plusik",

- pogadanki n/t „Zdrowiej i świadomiej życ”

- „Tydzień dla zdrowia”

HIGIENĘ

- program fluoryzacji zębów,

- pogadanki pielęgniarki szkolnej na temat prawidłowego dbania o jamę ustną,

- pogadanki na temat higieny okresu dojrzewania,

- eksponowanie zasad dobrego zachowania się,

- zakup środków czystości

- kąciki czystości w klasach

- „W stronę słońca” – wręczenie Słoneczka dla sali lekcyjnej i opiekunów, czyli klas

Ponadto realizujemy ogólnopolskie programy edukacyjne tj:

program "Między nami kobietkami"

program "Ratujemy i uczymy ratować"

program "Owoce i warzywa są na 5"

program „Szkoła bez przemocy”

program „3,2,1, Internet”

·                                 program „Szkoła z prawami dziecka”

program „Owoce w szkole”

program „Czy dziecko może nie jeść śniadania?”

program "Kabecjanie dają radę"

Główne cele programowe

Cel strategiczny: Propagowanie zdrowego stylu życia wśród społeczności szkolnej, a także podejmowanie określonych działań prozdrowotnych.

Cele operacyjne (zgodnie z Narodowym Programem Zdrowia na lata:

2007 – 2015):

1.     Zmniejszenie rozpowszechnienia palenia tytoniu

2.     Poprawa sposobu żywienia i propagowanie zdrowej żywności

3.     Zwiększenie aktywności fizycznej wśród młodzieży

4.     Zwiększenie skuteczności zapobiegania chorobom zakaźnym takim jak AIDS, WZW (żółtaczka)

5.     Propagowanie idei krwiodawstwa  - czyli dzielenia się darem życia

6.     Zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu nowotworów złośliwych wśród kobiet – raka szyjki macicy

7.     Zmniejszenie częstości urazów powstałych w wyniku wypadków i ograniczenie ich skutków.

REALIZACJA ZADAŃ

1.    Przedstawienie dotychczasowych osiągnięć szkoły w ramach realizacji treści prozdrowotnych podczas spotkania Rady Pedagogicznej.

2.    Komentarz na temat pracy w odniesieniu do Projektu "Szkoła PromującaZdrowie".

3.    Szkolenie Rady Pedagogicznej na temat podstaw prawnych dotyczących realizacji Projektu "Szkoła Promująca Zdrowie".

4.     Podjęcie decyzji o przystąpieniu do realizacji Projektu "Szkoła Promująca Zdrowie".

5.    Podpisanie deklaracji dotyczącej realizacji Projektu "Szkoła Promująca Zdrowie" -  13.09.2010 roku.

6.    Włączenie promocji zdrowia do planu dydaktycznego i wychowawczego szkoły oraz Planu Rozwoju Szkoły.

7.    Przygotowanie ankiety: „Jaki wpływ ma szkoła na moje samopoczucie?”

8.    Szukając źródeł informacji o jakości pracy szkoły w ramach realizacji zadań     projektu  opieraliśmy się głównie na:
          •    Planie Pracy Szkoły
          •    Planie Rozwoju Szkoły
          •    Programie Wychowawczym Szkoły
          •    Programie Profilaktyki
          •    dokumentacji pielęgniarki szkolnej
          •    dokumentacji pedagoga szkolnego
          •    opiniach uczniów, rodziców, nauczycieli
          •    protokołach, sprawozdaniach
          •    dziennikach lekcyjnych
          •    wynikach ankiet

ZESPÓŁ DS. PROMOCJI ZDROWIA

Powołanie szkolnego zespołu ds. promocji zdrowia.
          Do zespołu należą:

Koordynator projektu – Liliana Anastaziak – wychowawca świetlicy szkolnej, opiekun Samorządu Uczniowskiego

Członkowie:

mgr Grażyna Migdalska- dyrektor szkoły
              mgr Małgorzata Rostkowska -  nauczyciel przyrody

mgr Wiesława Pussta – nauczyciel nauczania zintegrowanego,

mgr Aleksandra Derucka – nauczyciel j.angielskiego,

mgr Małgorzata Szmajdzińska – wychowawca świetlicy
              mgr Rafał Wasilewski - nauczyciel wychowania fizycznego
              mgr Iwona Wojciechowska -  pedagog szkolny, opiekun Szkolnego Koła PCK
              Anna Kupińska - pielęgniarka szkolna

SPOSOBY REALIZACJI ZADAŃ WYNIKAJĄCYCH Z PROJEKTU:

- Lekcje profilaktyczne, plakaty, happeningi, gazetka ścienna i szkolna "Plusik"

- Prezentacja stoiska ze zdrową żywnością, prezentacja sieci sklepów zdrowej i ekologicznej żywności, prezentacja multimedialna

- Sportowe zajęcia pozalekcyjne, piesze spacery w okolicach szkoły, zajęcia dodatkowe

-  Prelekcje, wystawa plakatów, konkurs wiedzy

- Warsztaty na temat udzielania pierwszej pomocy, pokaz udzielana pierwszej pomocy.